RANCANGAN PELAJARAN HARIAN



 – Pelan Pengajaran (RHP)

 Masa : 2.10 – 2.40 petang           
 Tarikh: 1hb Oktober 2012                                           
 Bilangan murid : 35 orang
Tahun : 2 Bestari
Mata pelajaran : Bahasa Malaysia
Tajuk : Lambang Negara – Bunga Raya
Objektif : Pada akhir pelajaran diharapkan murid akan dapat:
      1.    Membaca kuat bahan bacaan dengan lancar, sebutan yang jelas dan intonasi yang betul
      2.    Mengedit dan memurnikan hasil penulisan dengan ejaan dan tanda bacaan yang betul
      3.    Membina 5 ayat majmuk dengan betul berdasarkan maklumat yang diberi.
Pengetahuan sedia ada:
      1.Murid mengenali bunga raya
      2. Murid telah mengetahui kata hubung digunakan untuk membina ayat majmuk
Konsep : Bunga raya adalah Lambang Negara.
Bahan Bantu Mengajar; Buku Teks, Buku  Aktiviti , Bunga raya, kad perkataan.
Nilai : Menghargai
Standard Pembelajaran :  i - 2.3 membaca kuat pelbagai jenis ayat dengan lancar, sebutan
                                                   yang jelas dan intonasi yang betul mengikut tanda baca
                                             ii -3.8 Mengedit perkataan dalam ayat daripada aspek ejaan dan 
                                                     tanda bacaan.
Sistem Bahasa /Tatabahasa : Tanda bacaan, ayat majmuk
Penerapan Ilmu ; Pendidikan Moral

KBT:
KB- Menghubungkaitkan,menjana idea
BCB- Bacaan intensif
Kontektual- menghubungkait
KP- Verbal-linguistik
EMK- Kreatif


Langkah / masa
Isi Pelajaran
Aktiviti pengajaran danpembelajaran
Catatan
Aktiviti Guru
Aktiviti murid

Set Induksi:
5 minit

Tema: Lambang Negara

1.Guru menunjukkan sejambak bunga raya
2. Berbincang dengan murid berkaitan bunga raya.

1.Murid berbincang dengan guru berkaitan bunga raya


Strategi / teknik: soal jawab
BBM:
Benda maujud. Bunga Raya

Perkembangan
Langkah 1
( 8 minit)

Membaca petikan dari buku teks
-Secara beramai-ramai
- Secara berkumpulan

1.Meminta murid membaca petikan  berkumpulan dengan kuat dan dengan intonasi yang betul.
2. Guru membimbing murid membaca dengan intonasi.sebutan dan kelancaran yang betul.

1.Murid membaca teks- berkumpulan dan secara kelas.dengan intonasi dan sebutan yang betul.

BBM - teks bacaan
(buku teks)
Langkah 2
(7 minit)

1.Mengenalpasti kesalahan ejaan dan tanda bacaan pada teks
2. Menyebut dan mengeja perkataan yang salah dan memurnikannya


1.Guru meminta murid mengecam perkataan yang salah dan menggariskan
2.Guru meminta murid menyebut dan mengeja pekataan yang terdapat kesalahan
3. Guru meminta murid  mengedit ejaan pada perkataan dan meletakkan tanda baca dengan betul.

1. Murid memberi respon kepada guru dengan menyatakan perkataan yang terdapat kesalahan dan mengeja dengan betul..

Strategi/Teknik:
-Soal dan jawab BBM: Buku Aktiviti

Langkah 3
(7minit)

1.Membina ayat majmuk berdasarkan maklumat yang diberi


1.Guru mengarahkan murid membaca makumat yang terdapat di dalm Buku Aktiviti.
2. Mengarahkan murid membina ayat majmuk berdasar maklumat.
3. Guru membimbing murid membina ayat majmuk.
4. Guru meminta murid menulis ayat majmuk
5. Guru menilai hasil kerja murid.


1.Murid membaca makklumat tentang bunga raya.
2. Murid membina ayat majmuk
3. Murid menulis ayat majmuk
4. Murid membaca ayat-ayat yang telah ditulis


Strategi/
Teknik Perbincangan
 BBM: Buku Aktiviti.

Penutup
(3 minit)

1.Nyanyian Lagu Bunga Raya

1. Guru meminta murid menyanyi lagu bunga Raya dengan penuh perasaan dan membuat gerakan
2. Guru membuat rumusan pelajaran pada hari itu.
.

1.Murid menyanyi lagu beramai-ramai dan membuat gaya dan gerakan.
2. Murid merumuskan pelajaran dengan bimbingan guru.

No comments:

Post a Comment

Pilih Radio Anda